Czym odznacza się opona do wymiany?

Czym odznacza się opona do wymiany?

2019-07-15

Niezależnie od pory roku powinniśmy regularnie nadzorować stan techniczny ogumienia w samochodzie. Tylko wtedy możemy zagwarantować sobie bezpieczeństwo, wygodę jazdy oraz wyłapać problemy mechaniczne, które mogą odbijać się na stanie opon. 

Skorzystaj z usług dealera

Jeżeli zauważymy nieprawidłowości na naszej oponie, jak przetarcia, przebicia, czy też szczeliny powinniśmy natychmiastowo poddać opony ocenie specjalisty. Pamiętajmy, że nie przy każdym odstępstwie od normy konieczna jest wymiana opon. Czasem wystarczy naprawa lub opony nadają się do dalszego użytku. 

Ponadto korzystając z pomocy dealera oprócz profesjonalnego montażu możemy liczyć na odpowiednie wyważenie kół, czy też na inne usługi, jak przechowywanie naszych opon w chłodnym i suchym magazynie, tak aby zachować je w jak najlepszym stanie technicznym. Poszukując takiej usługi, warto odwiedzić tę stronę: https://nordauto-bialystok.volvocars-partner.pl/o-nas/wymiana-opon/

Co zwrócić uwagę? 

Jedną podstawowych rzeczy jest bieżnik. Jego wysokość to minimum 1.6 mm, jeżeli jest mniej konieczna będzie wymiana. Poza bieżnikiem pamiętajmy że różnica w głębokości głównych rowków, kanalików  między dwoma oponami na jednej osi nie może przekraczać 5 mm. Kolejną kwestią jest nierównomierne zużycie bieżnika, co może sugerować problemy natury mechanicznej ze skrzynią biegów lub z zawieszeniem. 

Potencjalnie wymiana opony może być konieczna, w przypadku jej przebicia (chociaż nie koniecznie, jeżeli nie nastąpiło uszkodzenie elementów wewnętrznych) jeżeli doszło do przetarć, pojawiły się szczeliny lub doszło w wyniku uderzenia do odkształcenia opony. We wszystkich z tych przypadków opony powinny być poddane ocenie ze strony specjalistów, którzy ocenią, jakie działania są konieczne.